bilety na koncerty i imprezy kulturalne

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ino Rock Festiwal – Inowrocław

26/08/2023 godz: 16:30 - 23:00

249zł

Koncert zewnętrzny: zapraszamy.

w imieniu Organizatora zapraszamy.

Bilety:

Pałasz Krzysztof Piotr

tel. 602-524-964

Inowrocław

Królowej Jadwigi 2

Ino-Rock Festival 2023

Zgodnie z wieloletnią tradycją, w ostatnią sobotę sierpnia, odbędzie się już XV edycja festiwalu Ino-Rock.

W tym roku, 26 sierpnia w Teatrze Letnim, fani rocka progresywnego i nie tylko, będą mieli okazję cieszyć się występami wyjątkowych pięciu artystów, którzy do Inowrocławia przyjadą z różnych zakątków Europy.

Festiwal rozpocznie występ katowickiego zespołu HERE ON EARTH.

Grupa istnieje od 2014 roku, tworząc dźwięki z pogranicza rocka alternatywnego i rocka progresywnego.

Zadebiutowali w 2015 roku EP-ką „Day.One”, która była przedsmakiem wydanego w następnym roku pierwszego w pełni wymiarowego albumu „.In.Ellipsis.”. Płyta stała się Albumem Tygodnia w internetowym radiu RockSerwis.fm, gdzie została wysoko oceniona.

To przełożyło się na sukces w notowaniach listy przebojów „Czwartkowy Czart i Anioł”. Przez kilka kolejnych miesięcy utwór „Liquid Diamond Lipstick” znajdował się w TOP10. W 2022 roku ukazał się trzeci album Here On Earth „Nic nam się nie należy”, który zebrał wręcz entuzjastyczne recenzje: Płyta przejmująca, najlepsza w dorobku Here on Earth – komplementował na łamach „Teraz Rocka” Paweł Brzykcy.

Po reprezentantach polskiej sceny progresywnej, na festiwalu Ino-Rock będziemy mieli okazję posłuchać muzyki reprezentantów sceny niemieckiej, czyli LONG DISTANCE CALLING.

Ten dobrze znany polskiej publiczności zespół, rozpoczynał karierę 16 lat temu, początkowo skłaniając się ku dźwiękom w stylu post rockowym, czego reprezentantem były albumy „Satellite Bay” (2007) czy Avoid The Light (2009). Z czasem jednak ich muzyka zaczęła nabierać bardziej wyrafinowane i nie przywiązane do jednego stylu dźwięki.

Kwartet z Münster – gitarzyści David Jordan i Florian Füntmann, basista Jan Hoffman i perkusista Janosch Rathmer – stali się nowoczesnym punktem odniesienia dla pomysłowej, progresywnej i dumnie ekscentrycznej ciężkiej muzyki. W 2020 roku, pomimo braku możliwości ruszenia w trasę, zespół wydał siódmy i jak dotąd najbardziej absorbujący album „How Do We Want To Live?”. Skomplikowane, ale głęboko satysfakcjonujące koncepcyjne dzieło, ukazuje trwającą ekspansję brzmienia Long Distance Calling, w wyniku czego zyskał szerokie uznanie. Nie mogąc tym razem dotrzeć ze swoją nową muzyką bezpośrednio do publiczności, postanowili zamiast tego ponownie entuzjastycznie rzucić się w proces twórczy. Efektem końcowym całej tej kreatywności jest z pewnością jeden z największych progresywnych albumów zespołu.

Ósmy album Long Distance Calling – zatytułowany „Eraser” – jest bezpośrednim i szczerym hołdem dla stopniowej erozji natury z rąk ludzkości. „Eraser” ukazał się w 2022 roku i jest poświęcony zagrożonym gatunkom na świecie, a każde nagranie reprezentuje jedno konkretne stworzenie, któremu grozi wyginięcie.

Jako trzeci wykonawca na deskach Teatru Letniego w Inowrocławiu pojawi się kolejny krajowy reprezentant rocka progresywnego.

A jest nim legendarny warszawski zespół COLLAGE, który pod koniec 2022 roku, po ponad ćwierć wieku wydawniczej posuchy, powrócił albumem „Over And Out” – uznanym za „ulubiony album roku” przez słuchaczy radia Rockserwis FM. Płyta spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem nie tylko progresywnej publiczności. Tuż po premierze album znalazł się w czołówce najlepiej sprzedających się płyt w Polsce (docierając do 5. pozycji na liście OLiS), zaś recenzenci, tak w ojczyźnie muzyków, jak i poza jej granicami, nie powstrzymywali zachwytów, nierzadko sugerując, że ten niezwykle wyczekiwany album, jest najlepszym osiągnięciem zespołu, a na pewno nie ustępujący poprzednim wydawnictwom.

Trzeba tu odnotować, że wydany w 1994 roku album „Moonshine”, zyskał wręcz kultowy status, na stałe wpisując się w kanon światowego rocka progresywnego. Podobnie jak wydany cztery lata wcześniej album „Baśnie” sprawił, że w latach dziewięćdziesiątych Collage był jednym z najciekawszych i bez wątpienia najważniejszych polskich zespołów z kręgu rocka progresywnego. W tym roku Collage będzie miał okazję po raz drugi pokazać się przed publicznością festiwalu Ino-Rock. W 2017 roku, właśnie w Inowrocławiu, grupa po raz pierwszy wystąpiła w obecnym składzie, który obok weteranów: perkusisty Wojtka Szadkowskiego, klawiszowca Krzysztofa Palczewskiego i basisty Piotra Mintaya Witkowskiego, tworzą: gitarzysta Michał Kirmuć (występujący równocześnie w brytyjskim Red Box) i wokalista Bartosz Kossowicz (wcześniej znany z zespołu Quidam).

A jeśli mowa o legendach…

Niewątpliwie największą legendą, która pojawi się na festiwalu Ino-Rock będzie DAVID CROSS. Angielski skrzypek i klawiszowiec, przede wszystkim znany jako muzyk jednego ze składów King Crimson, zespołu z którym współpracował na przestrzeni lat 1972-1974, pozostawiając nieoceniony wkład na tak dziś już klasycznych albumach jak „Larks’ Tongues in Aspic” i „Starless and Bible Black”, mając także wkład w nagranie albumu „Red”. Po czasie spędzonym w King Crimson Cross dużo podróżował, ostatecznie wracając do muzyki poprzez pracę w teatrze. W 1987 roku wraz z Keithem Tippettem na fortepianie założył zespół o nazwie Low Flying Aircraft.

W 1988 roku został zaproszony przez klawiszowca Geoffa Serle do zespołu Radius, z którym nagrał pięć albumów studyjnych. Ostatnio Cross wydał serię nagrań w duecie z Robertem Frippem, Andrew Keelingiem, Andrew Bookerem (z No-Man), Davidem Jacksonem (dawniej z Van der Graaf Generator) i Peterem Banksem (dawniej z Yes). Cross komponował muzykę teatralną i pracował jako aktor.

Prowadzi własną wytwórnię płytową Noisy Records. W Inowrocławiu pojawi się z zespołem The David Cross Band, który utworzył na przełomie 1988/1989 roku. W skład pierwszej edycji grupy weszli: grająca na klawiszach Sheila Maloney, basista Simon Murrell (wkrótce zastąpiony przez basistę i wokalistę Johna Dillona), saksofonistę Pete’a McPhaila oraz perkusistę Dana Maurera. Najdłużej pracującymi członkami grupy są gitarzysta Paul Clark (od 1994) i basista Mick Paul (od 1995). David Cross Band wydał siedem albumów, które łączą w sobie elementy rocka progresywnego, heavy metalu, muzyki klasycznej, ambientu, jazzu i muzyki eksperymentalnej.

W Inowrocławiu David ze swoim zespołem zaprezentuje materiał z płyty King Crimson „Larks’ Tongues in Aspic”, od wydania której, w tym roku mija dokładnie pięćdziesiąt lat.

 

Tegoroczną edycję INO-ROCK FESTIVAL zakończy spektakularny i jedyny w Polsce występ zespołu

SOEN

wraz z towarzyszącym oktetem smyczkowym i dwuosobowym chórkiem.

Grupa przedstawi fenomenalne reinterpretacje swoich najsłynniejszych kompozycji, wcześniej zamieszczone na albumie Atlantis, który powstał w mistycznych i magicznych murach Atlantis Grammofon Studio w Sztokholmie w Szwecji, a w którym nagrywało wielu międzynarodowych artystów, od Quincy Jonesa przez Lenny’ego Kravitza po Green Day. Dawne kino, w 1941 roku przekształciło się w Metronome Studio (korzystała z niego ABBA), zanim w 1983 roku stało się Atlantis Grammofon. Muzycy z zespołu współpracowali z ww. 8-osobową orkiestrą, aby odkryć świeżą energię takich klasycznych kompozycji jak „Antagonist”, „Monarch”, „Jinn” czy „Lucidity”, a także zarejestrować zupełnie nowy utwór „Trials” i oszałamiającą interpretację mrocznej medytacji Slipknota na temat odrzuconej miłości – „Snuff”. Wydawnictwo jest idealnym podsumowaniem dziesięcioletniej, efektownej kariery tego reprezentanta szwedzkiej sceny spod znaku progresywnego metalu.

Warto dodać, że będzie to powrót po latach grupy do Inowrocławia. Kiedy pojawili się po raz pierwszy w 2012 roku, byli praktycznie nieznanym zespołem, który dopiero co wydał swoją debiutancką płytę.

Ten szwedzki zespół prog-metalowy założyli w 2004 r. perkusista Martin Lopez (eks-Opeth) i gitarzysta Kim Platbarzdis, lecz jego powstanie ogłoszono oficjalnie dopiero w 2010 r. Od początku zachwycał brzmieniem, na które składała się bogata produkcja, melancholijny nastrój (nawet w najbardziej dynamicznych utworach) i duża melodyjność połączona z głębokimi, wyrafinowanymi tekstami. W 2010 r. do składu dołączyli basista Steve DiGiorgio i wokalista Joel Ekelof, a ich pierwszy, zamieszczony w internecie utwór, „Fraccions”, spotkał się z entuzjastyczną reakcją. Debiutancki album grupy, „Cognitive”, ukazał się w 2012 r. i został bardzo ciepło przyjęty, zapewniając grupie serię koncertów w całej Europie, od Niemiec i Skandynawii po Anglię i Estonię.

Po wielu zawirowaniach skład zespołu ostatecznie się ustalił i obecnie tworzą go: Martin Lopez, Oleksii „Zlatoyar” Kobel, Joel Ekelöf, Lars Åhlund i Cody Ford.

W latach 2014-2021 nagrali 4 kolejne, świetnie przyjęte albumy – Tellurian (2014), Lykaia (2017), Lotus (2019) i Imperial (2021). Na jesień 2023 szykują kolejny – Memorial

 

 

w imieniu Organizatora zapraszamy.

 

Bilety:

Pałasz Krzysztof Piotr

tel. 602-524-964

Inowrocław

Królowej Jadwigi 2

Szczegóły

Data:
26/08/2023
Godzina:
16:30 - 23:00
Koszt:
249zł

Organizator

Sprzedaż biletów: „Forte” Krzysztof Piotr Pałasz, Inowrocław, ul. Królowej Jadwigi 2
Phone
+48 602 524 964